ABOUT US

Ex Nihilo means "out of nothing" in Latin. In about creation from nothing as a term used in the belief in God and it is also a philosophical idea that means nothing comes from nothing.

Elif Yalcin, the founder of Ex Nihilo set off from this latin term since she is creating something from nothing, giving meaningful new forms to existing. Founded in 2015 and since then, Ex Nihilo aimed at creating, giving new forms to existing with his own story, his own experience, telling you a story with the designs inspired by the ancient culture, philosophy, alchemy.

Ex Nihilo's handmade designs carrying their own soul, looking for new bodies who will give them life.

Ex Nihilo’nun kökeni latince “yoktan (out of nothing)” demektir. Yaratılışla ilgili yoktan var eden olarak Tanrı inanışında kullanılan bir terim olduğu gibi, hiçlikten hiçlik doğar anlamına da gelebilen bir felsefi düşüncedir.

Olmayan birşeyi yaratmaya adım atarken, var olanı kullanıp kendinden anlamlar katıp, olan bir şeye yeni formlar getirdiği için Ex Nihilo’nun kurucusu Elif Yalçın, bu latince terimden yola çıkar. 2015 yılında kurulan ve o günden beri yaratmayı, var olanı kendi hikayesinden, kendi deneyimlerinden, kendi yolculuklarından beslenerek şekillendirmeyi hedefleyen Ex Nihilo, eski kültürlerden, felsefeden, simyadan esinlenerek yaratılan takı tasarımlarıyla kendinden bir hikaye anlatıyor.

Ex Nihilo’nun el yapımı ve kendi ruhunu taşıyan küpe, kolye, yüzük gibi takı tasarımları, kendilerine can verecek yeni bedenler arıyor.