The colours of stones were supposed to reveal the characters of the spirits that inhabited them. Blue the sky colour was likewise holy and lapis lazuli was connected with Great Mother. White was the colour of day, the stars and the moon. Dragons have pearls “worth a hundred pieces of gold” in their mouths, under their throats, or in their pools. When dragons fight in the sky, pearls fall to the ground. Pearls and precious stones are “shine in darkness”  in the Chinese myths. So this is why we use lapis lazuli, pearls and also gold which is always associated with gods and light, in this new collection.


---------


Taşların renklerinin, içlerinde bulunan ruhların renklerini yansıttıklarına inanılıyordu. Gökyüzünün rengi olan mavi kutsaldır, lapis lazuli tanrıların taşıdır. Beyaz ise yıldızların ve ayın rengidir. Ejderhaların ağızlarında, boğazlarının altında ya da bulundukları gölde "yüz altın parçası kadar değerli" incileri vardır. Ejderhalar gökyüzünde savaşırlarken, inciler yeryüzüne düşer. Çin mitlerinde, inciler ve değerli taşlar "karanlıkta ışık saçarlar". O yüzden bu seride lapis ve inci taşları kullanılmıştır ve altın, her zaman tanrılarla ilgili olduğundan ve ışık saçtığından, altın renk tercih edilmiştir.

Comment

Add Comment

Made of bronze gold plated and pearls. All designs are handcrafted and unique, differences between the shape and colour of the materials used might occur.


----------


Sallantılı özel tasarım küpe, bronz üzeri 24k altın kaplama ve inci taş.  İgne ve arkası gümüş. Her tasarım ve taş tektir ve el yapımıdır, görseldekinden farklılıklar oluşabilir.

Ships out within 5 business days

RETURN POLICY:
We will gladly accept returns for any reason within 10 days of receipt of delivery.
EXCHANGE POLICY:

We will gladly accept exchanges within 15 days of receipt of delivery.